Franta…ce echipa!!!

Cu un Nikola Karabatici de exceptie campioana olimpica si mondiala  a mai facut o cucerire -titlul european.Intr-o reeditate a finalei Campionatului Mondial din 2009 victime au fost din nou croatii,permitandu-le „cocosilor” sa realizeze tripla istorica.Meciul a inceput cu mari sperante pentru Croatia, care parea mai motivata.Dupa un duel de senzatie al portarilor Omeyer (Franta) si Alilovic (Croatia) urmeaza o dominare a croatilor conducand constant la 2-3 goluri pana in minutul 28 cand francezii au revenit fantastic si au recuperat handicapul.La pauza nimic nu era decis ,tabela arata 12-12,titlul inca se juca….In partea secunda croatii au inceput sa cedeze nervos si in minutul 38 Franta avea un linistitor avantaj de 4 goluri,avantaj ce nu a mai putut fi pierdut ,cu toate insistentele si fazele extraordinare ale „extraterestrului ” Balic,scorul final fiind 25-21 …Franta era campioana!!!

Franta: Omeyer 12 i, Karaboue – Fernandez 2, Dinart, Barachet, Gille G. 1, Narcisse 3, Joli 1, Karabatic 6, Junillon, Abalo 4, Sorhaindo 3, Guigou 3, Bosquet 2, Ostertag, Detrez.

Croatia: Alilovic 13 i, Carapina – Balic 4, Duvnjak 3, Lackovic, Zrnic 7, Kopljar 1, Vori 2, Gojun, Vuckovic 2, Mataija, Buntic, Valcic, Strlek 2, Cupic, Musa.

A fost un meci demn de o adevarata finala!